خبر /پهپاد عمود پرواز

ساخت پهپاد عمود پرواز توسط متخصصان شرکت فناوران سامانه های راهبردی شریف

متخصصان شرکت دانش بنیان فناوران سامانه های راهبردی شریف، موفق به ساخت پهپاد عمودپروازی شده اند که قدرت مانور بالاتر و قابلیت های بیشتری نسبت به نمونه های موجود در کشور در شرایط گوناگون آب و هوایی دارد.

پهپاد که مخفف « ˈپرنده هدایت پذیر از دورˈ» است در گشت، دیده بانی و عکسبرداری هوایی کاربرد وسیعی دارد. این نوع پرنده ها توسط یک خلبان از ایستگاه زمینی و از راه دور کنترل و راهبری می شود.

به گزارش ایرنا، در ایران و بسیاری از کشورها، فعالیت هایی که به پایش مداوم و یا گرفتن اطلاعات لحظه به لحظه، برای زیر نظر داشتن عملکرد یک سیستم نیاز دارد هنوز با وسایل محدود کننده و عمدتا زمینی انجام می گیرد.

برای مثال در انجام عملیات امداد و نجات و مدیریت بحران، داشتن اطلاعات از محل حادثه و سرعت و دقت کافی در عملیات کمک رسانی بدون استفاده از تجهیزات نوین بسیار سخت است.

همه ساله هزینه زیادی برای بازبینی خطوط انتقال نفت، گاز و برق انجام می گیرد تا نشت و یا هرگونه آسیب و اختلال در مسیر این خطوط کشف شود.

پهپاد عمود پرواز - شرکت فناوران شریف

به عنوان یک راهکار کارآمد، انجام این امور توسط سیستم های پرنده، نظیر پهپاد عمود پرواز سبب افزایش سرعت و دقت در پایش هوایی و نیز کاهش محسوس هزینه های عملیاتی می شود.

به گفته کارشناسان این شرکت دانش بنیان فناوران سامانه های راهبردی شریف با استفاده پهپاد عمود پرواز، می توان از هر ارتفاع دلخواهی و بدون محدودیت گذر از موانع زمینی به خوبی پایش هوایی انجام داد.

این وسیله با مجهز بودن به زیرسیستم های مراقبت و دیده بانی مانند دوربین، حسگرهای عملیاتی و کامپیوتر مرکزی، اطلاعات حاصل را به صورت زنده به ایستگاه زمینی ارسال کند.

ویژگی و وجه تمایز این عمود پرواز بدون سرنشین، طراحی دینامیکی و آیرودینامیکی خاص آن است که موجب می شود نسبت به سایر عمود پروازها نظیر مولتی روتورها و هلیکوپترها، قدرت مانور و قابلیت داده برداری بالاتری داشته باشد و در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز قابل استفاده و کنترل باشد.

این پهپادها دارای قابلیت هایی همچون نشست و برخاست در فضاهای کوچک و بدون نیاز به باند پرواز است که صرفه جویی زمانی در برخاست و حرکت پرنده به سمت هدف مورد نظر را در پی دارد.

همچنین صرفه جویی در هزینه عملیاتی، قابلیت پرواز شناور بر روی هدف، تصویربرداری با دقتی بالاتر از پهپادهای معمولی و قابلیت حمل توسط نیروی پیاده از جمله ویژگی های این پهپاد است.

به گزارش ایرنا برخی کارشناسان ساخت پرنده های بدون سرنشین معتقدند که صنعت ساخت پهپادها از دهه 60 و همزمان با جنگ تحمیلی در کشور آغاز شده است و در حال حاضر ایران در زمره 10 کشور برتر دنیا در ساخت پهپادها قرار دارد.

گفتنی است این طرح در چهارمین جشنواره ملی علم تا عمل ارایه شده است. این جشنواره یازدهم تا چهاردهم آبان ماه در مصلی امام خمینی (ره) برپا بود.